صفحه ها
دسته
فروشگاه لایسنس اورجینال ایست نود32
فروشگاه آنلاین آنتی ویروس جی دیتا شاپ
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1933
تعداد نوشته ها : 12
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب


یکی از ابزارهای مهم در مدیریت شبکه های کامیپوتری، حفاظت اطلاعات مهم سازمان در مقابل ویروسها (باج افزار) و برنامه‌های مخرب (بدافزار)  است.

 امروزه که اینترنت در همه سازمانها نفوذ کرده و همه کاربران به اینترنت دسترسی دارند ،میزان نفوذ ویروس‌ها و باج افزارهای مخرب نیز در شبکه‌های کامپیوتری بیشتر شده است .

 آنتی ویروس تحت شبکه جی دیتا (آنتی ویروس نسخه سازمانی)، آنتی ویروس تحت شبکه کسپراسکی (آنتی ویروس سازمانی کسپرسکی) ، آنتی ویروس تحت شبکه ایست نود32 (آنتی ویروس سازمانی ای‌ست ناد32) ، آنتی ویروس تحت شبکه بیت‌دیفندر (آنتی ویروس سازمانی  بیتدیفندر) و آنتی ویروس تحت شبکه اویرا (آنتی ویروس سازمانی آویراابزاری کارآمد و حیاتی برای حفاظت از اطلاعات سازمانها می‌باشند. در انتخاب بهترین آنتی ویروس تحت شبکه (آنتی ویروس سازمانی قدرتمند نسخه شبکه) گزینه های زیادی در بازار ایران وجود دارد که هر محصول آنتی ویروس  نسخه شبکه ، مزایا و معایب خاص خود را نیز دارد .

  در بخش معرفی محصولات امنیتی آنتی ویروس، قدم به قدم شما را با بهترین و کامل ترین نرم افزارهای ویروسیاب (ضدویروس) آشنا خواهیم کرد.

 از نظر فنی هیچ آنتی ویروسی بهترین نمی باشد، بلکه بسته به نوع نیاز و نحوه استفاده هر کدام از آنتی ویروسهای تحت شبکه در موارد مختلف رده بندی می شوند .

  آنتی ویروس جزء جدایی ناپذیر امنیت شبکههای سازمانی می‌باشد. از یک شبکه کوچک با تعداد کاربران اندک تا بزرگترین شبکه های کامپیوتری با چندین هزار عضو همگی نیاز به یک راهکار محافظت از نقاط انتهایی (EndPoint) یا همان آنتی ویروس شبکه دارند.

  آنتی ویروس خانگی با آنتی ویروس تحت شبکه دارای تفاوت‌های بسیاری می‌باشند، در واقع می‌توان گفت که اگر یک سازمان از محصولی با ویژگی‌های آنتی ویروس نه Endpoint Security استفاده کند امکان هک شدن و آلودگی به انواع بدافزارها از جمله باج افزارها در آن به شدت می‌تواند بالاتر باشد.

  فرض کنید شما ادمین یک شبکه چند صد و یا چند هزار کاربره هستید. اگر بخواهید برای تک تک آنها آنتی ویروس جداگانه نصب و تک به تک مدیریت کنید و هیچ ابزار گزارش گیری نداشته باشید در سازمان شما چه اتفاقی می‌افتد؟ قطعا زمان‌هایی پیش می‌آید که لازم است در کمتر از چند دقیقه تنظیمات خاصی را بر روی تمام کامپیوترخای موجود در شبکه اعمال کنید. قاعدتا در این زمان تنها محصولات آنتی ویروسهای سازمانی (شرکتی) هستند که می‌توانند سما را یاری کنند.

 کلیه آنتی ویروس‌های (ویروسیاب) سازمانی دارای کنسول‌ مدیریت متمرکز هستند که از بوسیله آن مدیر می‌تواند اعمالی همچون نصب ضدویروس بر روی کلاینت‌ها و سرورها، اجرا سیاست‌ها (پالیسی) و گزارش گیری را انجام دهد.

 این سه مورد سر دسته قابلیتهایی هستند که یک آنتی ویروس قدرتمند و کارای نسخه شبکه لازم دارد. پس تا اینجا متوجه شدیم که تفاوت اصلی محصولات ویروسیاب خانگی و ویروسیاب سازمانی در چیست.

پشتیبانی آنتی ویروس سازمانی:

  با اهمیت‌ترین شرط برای انتخاب یک راهکار سازمانی مناسب پشتیبانی فروشنده از آن نرم افزار می‌باشد. پیش از هر مورد حتما توجه داشته باشید نرو افزار ضدویروسی که خریداری می‌کنید دارای پشتیبانی مناسبی باشد که شما بعنوان مدیر شبکه بتوانید به آن تکیه کرده و به پاسخگویی بموقع فروشنده اطمینان کنید.

  مورد اول پشتیبانی شرکت اصلی می‌باشد. بسیاری از شرکت‌های قدرتمند در دنیا هستند که محصولات فوق العاده نیز تولید می‌کنند اما این مهم است که کدامیک از آنها به صورت قانونی حاضرند به شما محصولی را بفروشند؟ شرکت‌هایی مثل ترندمایکرو، سوفوس، سیمانتک، اف سکیور، کسپرسکی، جی دیتا، کرود استریک، سنتینل وان، وب روت، بیت دیفندر، ای‌ست، مکافی و… هستند که جز برترین‌ها در دنیا می‌باشند. اما اینکه کدامیک از آنها متعهد است که در طول دوره لایسنس به دلایل سیاسی و یا هر هر دلیل دیگری پشتیبانی از شما را قطع نکند بسیار مهم است. اگر شرکتی که در ایران با آن قرارداد می‌بندید بسیار نیز در پشتیبانی قدرتمند و حرفه‌ای باشد و ضمانت‌های سنگین نزد شما داشته باشد باز ارزش حتی یک ساعت بدون حفاظت ماندن شبکه شما را ندارد، پس بهتر است این موضوع مهم را مد نظر قرار دهید.

  مورد دوم توانایی ارائه پشتیبانی شرکت ایرانی فروشنده آنتی ویروس میباشد. درست است که هر محصول ویژگی‌های خاص خودش را دارد و نمی‌توان به طور قطع یک محصول را بهترین در دنیا دانست اما اگر حتی یک بهترین وجود داشته باشد و اتفاقا آن محصول در اختیار شما نیز باشد و نتوانید استفاده کامل از آن ببرید هیچ سودی نبردید. اگر از یک آنتی ویروس رده پایینتر ولی با امکانات کامل استفاده کنید، بهتر است تا یک محصول حرفه‌ای‌ ولی با پشتیبانی محدود. ضمن اینکه شرکت ارائه دهنده باید بتواند در مواقع بحرانی از ارائه پشتیبانی و راه حل‌های مناسب برآید.

کنسول مدیریتی آنتی ویروس‌های تحت شبکه:

  کنسول مرکزی یکی از مهمترین اجزای یک ویروس‌کش سازمانی مناسب است. پیش از انتخاب یک محصول سازمانی موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

دیتابیس: شاید یک کنسول مدیریت آنتی ویروس در نگاه اول جالب به نظر برسد، ولی وقتی در محیط کاری با تعداد سیستم‌های زیاد قرار گیرد نیاز شما را برآورده نکند. در برخی از محصولات دیده شده است که از دیتابیس اکسس مایکروسافت استفاده کرده‌اند، چنین کنسول مدیریتی‌ای حتی برای ۱۰۰ کامپیوتر نیز کم است و قطعا پس از گذشت زمان کوتاهی با مشکل مواجه خواهد شد. اگر محصولی که مد نظر شما می‌باشد از دیتابیس‌های MySQL یا Microsoft SQL استفاده کند حتما از قدرت کافی برای مدیریت تعداد بالای کامپیوتر موجود در شبکه برخوردار خواهد بود.

رابط کاربری: در محصولات سازمانی رده Enterprise منظور از رابط کاربری خوب، گرافیکی بودن آن نیست. در واقع منظور، رابط کاربری است که ادمین پسند باشند نه کاربر پسند. رابط کاربری باید به شکلی طراحی شده باشد که ادمین در ساده‌ترین حالت ممکن بتواند اعمال سیاست و گزارش‌گیری داشته باشد. برخی از محصولات از لحاظ گرافیکی واقعا عالی هستند اما در عمل برای انجام یک کار ساده باید به سخت‌ترین روش ممکن اقدام شود و این یعنی پیچیدگی و پیچیدگی بزرگترین دشمن امنیت در همه لایه­ هاست.

 اگر محصول انتخابی شما دارای رابط کاربری تحت وب باشد که بسیار عالی می­شود. بدین‌ترتیب شما در هر نقطه شبکه که باشید می­توانید به کنسول آنتی ویروس دسترسی پیدا کنید.

گزارشگیری: شما به عنوان مدیر یک شبکه باید بتوانید دید مناسبی از وضعیت شبکه خود داشته باشید. توجه داشته باشید برخی از شرکت‌ها برای ذرق وبرق دادن به محصولات امکاناتی نامربوط به بحث امنیت را اضافه می‌کنند و نباید تحت تاثیر آنها قرار گرفت و مسائل اصلی را فرامشو کرد. زمانی که در خصوص امنیت صحبت می‌کنیم دانستن این موضوع که چند پرینتر در شبکه داریم موضوع چندان جذابی نیست. اینجا فوکوس بر مسائل امنیتی می‌باشد. ما باید بدانیم بیشترین سیستم‌هایی که به آنها حمله شده است کدام‌ها بوده‌اند؟ چه حملاتی بیشتر از همه بوده است؟ این حملات از چه راه‌هایی بوده است؟ چه آسیب پذیری‌هایی در سطح شبکه وجود دارد؟ کدام وصله‌ها نصب شده و کدام نشده اند؟ آیا سیستم‌ها آخرین آپدیت‌ها را دریافت کرده اند؟ کدام سیستم مدت زیادی است که هیچ رویدادی ارسال نکرده است؟ آیا به دلیل نقص عملکرد سیستم آنتی ویروس بوده است یا به دلایل دیگر؟ اینها مواردی هستند که باید نسبت به آنها دید داشته باشیم.

قابلیت زیر مجموعه داشتن: اگر شما چندین شعبه دارید و می‌خواهید یک مدیریت متمرکز از کل سازمان داشته باشید بهتر است به این موضوع توجه داشته باشید. در این شرایط سیستم‌هایی که شما در شعبه شیراز دارید نباید تک به تک از سرور تهران آپدیت دریافت کنند. در این شرایط قابلیتی وجود دارد که به آن Master-Slave و یا Proxy گفته می‌شود. هرکدام مزایا و ویژگی‌های خاصی دارند. اطمینان حاصل کنید که محصول مورد نظر شما از این ویژگی‌ها پشتیبانی می‌کند.

رمزنگاری سیاست‌ها: برخی از محصولات دارای یک قابلیت عالی هستند که بسیار مناسب شبکه‌های بزرگ است. این قابلیت به این شکل است که سیاست‌ها به صورت رمزنگاری شده ما بین کلاینت‌ها و سرور آنتی ویروس رد و بدل می‌شود. این قابلیت اطمینان مدیر آنتی ویروس یک سازمان را از مخاطرات درون سازمانی بسیار بالا می‌برد و اطمینان می‌دهد که هیچ شخص دیگری جز مدیر آنتی ویروس سازمان امکان به دست گرفتن آنتی ویروس‌های سازمان را ندارد.

سیستم عامل پشتیبانی کننده: برخی از محصولات تنها قابلیت نصب بر روی ویندوز سرور را دارند، برخی لینوکس، برخی هر دو و برخی درون پکیج‌های بسته شده لینوکسی ارائه می‌شوند. بهترین حالت در صورتی که دانش لینوکسی دارید امکان نصب کنسول بر روی لینوکس می‌باشد. با اینحال این مورد بیشتر سلیقه‌ای می­باشد و به نظر خود شما بستگی دارد و می­توانید برای آن تصمیم گیری نمایید.

امکان ارسال لاگ: اگر شما مدیر یک شبکه بزرگ و احتمالا دارای SOC و یا SIEM هستید، بهتر است تا آنتی ویروس سازمانی مد نظر شما قابلیت ارسال لاگ (Log) در قالب فرمت‌های استاندارد را دارا باشد.

قدرت حفاظت در مقابل حملات هکری و بدافزارها:

  این مورد یکی از اصلی‌ترین معیارهای مدیران از گذشته تاکنون در انتخاب آنتی ویروس بوده است برای انتخاب یک راه حل امنیتی مناسب. از آنجا که ماژول شناسایی بدافزار در آنتی ویروس به تنهایی دیگر کارساز نمی‌باشد، این معیار نیز چندان مانند گذشته مهم نیست. همین که محصول مدنظر شما در رده بهترین‌ها باشد می‌تواند کافی باشد. برای اینکه در خصوص قدرت حفاظت آنتی ویروس خود اطمینان بیشتری کسب کنید لازم است سایر امکانات امنیتی آن را نیز مورد بررسی قرار دهید. امکاناتی مانند قابلیت نصب و مدیریت پچ‌ها، جلوگیری از باتنت ها، استفاده از آخرین متدهای هوش مصنوعی، داشتن فایروال (دیوار آتش) قدرتمند، قابلیت جلوگیری از نفوذ باج افزار و موارد مهم دیگر.

جهت استعلام قیمت آنتی ویروس تحت شبکه (خرید آنتی ویروس) بر اساس نیاز سازمان، لطفا با واحد فروش (سایت خرید آنتی ویروس) تماس بگیرید

شماره تماس: 09032258973

X